Japan Trip #02 – Kiedy wybrać się do Japonii?

Japan Trip #02 – Kiedy wybrać się do Japonii?

Jeżeli główną atrakcją naszego pobytu w Japonii ma być pro wrestling, to warto odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie… kiedy się tam wybrać? Jaki czas dla fanów wrestlingu może okazać się najbardziej korzystny?

Wszystkie portale turystyczne i przewodniki za najlepszy czas na podróż do Japonii sugerują wiosnę, gdy temperatury są umiarkowane, wszystko budzi się do życia i kwitną czereśnie z których to miejsce słynie. No, ale jeżeli wybierasz się tam głównie po to, by przetestować ten kraj pod względem puroresu, to raczej jakieś fetysze związane z czereśniami schodzą na drugi plan. 😀

Rytm w jakim odbywają się tam gale różni się wiele od tego, co można spotkać w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Daty eventów ogłaszane są często z zaledwie kilkudniowym wyprzedzeniem. Na pewno nikt nie chciałby się tam pojawić i nie móc w tej materii za dużo podziałać, dlatego lepiej ustawić sobie taką podróż w okresie, gdzie tradycyjnie gal wrestlingowych jest tam na pęczki. Postanowiłem wyróżnić trzy z nich, podając zarazem plusy i minusy każdego z tych terminów:

 

  1. Golden Week (29 kwietnia – 5 maja)
  • Zalety – ma tam wtedy miejsce wiele świąt i atrakcji, a Korakuen Hall jest wówczas oblegane przez multum federacji plus New Japan co roku, 3 maja, organizuje wielki event „Wrestling Dontaku” w Fukuoka International Center. Według powszechnej opinii Japonia wygląda wtedy najpiękniej za sprawą kwitnących czereśni, a także warunki pogodowe wydają się być najbardziej przyjazne.
  • Wady – ilość i jakość gal wrestlingowych w tym okresie wypada blado w porównaniu z tym, co ma do zaoferowania czas letni bądź zimowy.

2. G1 Climax (przełom lipica i sierpnia)

  • Zalety – to jak wiadomo czas w którym odbywa się najszerszy i najbardziej prestiżowy turniej w pro wrestlingu. W ostatnich latach zrobiono z tego prawdziwy maraton, który trwa miesiąc od drugiej połowy lipca do połowy sierpnia. Można w tym okresie załapać się w samym Tokio na średnio trzy gale New Japan w Korakuen Hall oraz trzy w legendarnym Ryogoku Kokugikan z finałami włącznie. Wybierając się w sierpniu można też trafić na największą galę DDT, „Peter Pan”.
  • Wady – upały potrafią wykończyć nawet największych entuzjastów ciepłych krajów. Klimat w Japonii jest bardzo wilgotny, dodając do tego ciągłe temperatury powyżej 30°C można się nieźle odwodnić bądź nabawić udaru. Zaleca się zawsze nosić przy sobie wodę oraz nakrycie głowy.

     3. Wrestle Kingdom (przełom grudnia i stycznia)

  • Zalety – jest to najbardziej oblegany czas w roku. Można załapać się na kilka gal dziennie, podczas których praktycznie wszystkie pomniejsze i ważniejsze federacje żegnają się ze starym rokiem w mocnym stylu. Całość startuje na dobre w okresie wigilijnym i kończy się tompnięciem w postaci największej gali roku w Tokyo Dome. Trafia się wtedy na niemalże wszystko, co ma jakieś większe znaczenie. Z ciekawszych propozycji, to na pewno supershow BJW/DDT „Toshikoshi” organizowany co roku 31 grudnia w Korakuen i trwający do samej północy, oczywiście „Wrestle Kingdom” 4 stycznia i najważniejsza gala New Japan w Korauken dzień po czyli „New Year Dash”.
  • Wady – odbijając piłeczkę w drugą stronę, trafiamy tutaj na zimę. Te bywają mroźne i bardzo mokre, także bez ciepłych ciuchów na zmianę ani rusz.

 

Następny wpis tego typu będzie dotyczył całej procedury zamawiania biletów, co do najłatwiejszych niestety nie należy… 😉

 

Przeczytałeś? Machnij komentarz :)